Cięcie wodą – obróbka metali z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn

Technologia rozwija się. Z roku na rok powstają nowoczesne urządzenia i sprzęty, których mają ogromne znaczenie w przemyśle. Przykładem są technologie CNC. Poznaj popularne techniki obróbki metali.

Cięcie strumieniem wody – precyzyjna obróbka

Dzięki opatentowaniu połączenia dwóch technologii, umożliwiło to zautomatyzowane cięcie elementów. Przecinarki te powstały w odpowiedzi na potrzebę wyjątkowo precyzyjnego cięcia elementów. Tylko jak to działa? Strumień wody wykorzystywany jest do przyspieszania ścierniwa, które osiąga prędkość blisko 340 m/s. Energia kinetyczna strumienia zamienia się na energię potencjalną deformacji materiału. Natężenie przepływu waha się od 0,5 do 25 l/min, a prędkość cięcia zależy do ciśnienia wody, średnicy dyszy oraz rodzaju ścierniwa. Dzięki temu mamy możliwość wykonywania precyzyjnych cięć bez konieczności obróbki.

Cięcie wodą z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu

Ogólną nazwą przecinania lub czyszczenia różnych materiałów przy wykorzystaniu wody pod wysokim ciśnieniem to Waterjet. Technologia ta narodziła się w latach 70, ale dopiero na początku lat 80 znalazła szersze zastosowanie w przemyśle. Technologia ta używa strugi wody do przyspieszenia ziaren ścierniwa, którym najczęściej jest granat. Mieszanina wody i ścierniwa jest kierowana do dyszy hydro – ściernej w celu jej uformowania i ustabilizowania. Powstała w ten sposób struga posiada wystarczającą ilość energii, aby przeciąć najtwardsze materiały, a kiedyś mogłoby się wydawać niemożliwym, żeby ciąć coś wodą.

Cięcie wodą

Cięcie plazmowe

Odchodząc od tematu wody, ciekawym zjawiskiem jest cięcie materiału plazmą. Proces ten polega na zastosowaniu łuku plazmowego. Cięcie to jest prowadzone w sposób ręczny lub zmechanizowany. Sam proces cięcia polega na topieniu i wyrzucaniu metalu ze szczeliny cięcia silnie skoncentrowanym łukiem elektrycznym o dużej energii kinetycznej, jarzącym się między elektrodą nietopliwą, a ciętym przedmiotem. Tylko czym tak dokładnie jest plazma? Jest to zjonizowana materia o stanie skupienia, który przypomina gaz, a jego znaczna część cząstek jest naładowana elektrycznie.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób tworzy prototypy urządzeń, które w dużym stopniu mogłyby zmienić nasze życie. Pozostało nam tylko czekać.

Next Post

Biuro podatkowe Gniezno – Znajdź najlepsze biuro dla Twojej firmy

wt. lip 27 , 2021
Biuro podatkowe Gniezno pozwoli doprowadzić księgowość Twojej firmy do porządku. Dzięki współpracy z takim biurem, nie musimy pamiętać o terminach, wnioskach, zaświadczeniach, a przede wszystkim nie musimy znać ciągle to nowych ustaw czy poprawek. Pomoc biura rachunkowego przynosi wiele korzyści, które ułatwią nam prowadzenie firmy.
Biuro podatkowe Gniezno

Możesz polubić