Sauny fińskie są zdrowe – Jak z nich korzystać? Czy każdy może?

Okazuje się, że regularne korzystanie z sauny przynosi wiele zdrowotnych korzyści. Jednak, trzeba wiedzieć jak z niej korzystać, by odnieść najwięcej korzyści. Są również pewne przeciwwskazania. Kto nie powinien przebywać w saunie? Zapraszam do lektury.   

Jak sauny fińskie wpływają na nasze zdrowie?

Co ciekawe, według najnowszych badań, korzystanie z sauny wpływa korzystnie niemal na każdy organ naszego ciała. Podajmy kilka przykładów. W trakcie korzystania z sauny wzrasta ciepłota naszego ciała i przyśpiesza się krążenie krwi. To wspomaga pracę wielu organów, między innymi serca czy wątroby. Zabiegi w saunie fińskiej są wskazane przy zaburzeniach krążenia obwodowego. Ale to nie wszystko! Sauna pomaga w walce z astmą, bólami reumatycznymi, a także bólem mięśni. Sauna dobroczynnie wpływa na układ oddechowy, układ krążenia, wspomaga odchudzanie, oczyszcza organizm z toksyn. Ponadto, sauna wskazana jest dla osób cierpiących na depresję, ponieważ łagodzi napięcie psychiczne.

sauny fińskie

Jak prawidłowo korzystać z sauny?

Niejedna osoba korzystająca z publicznej pływalni wyszła oburzona po wizycie w saunie. Dlaczego? Ponieważ zastała tam osoby siedzące nago. Ale mało kto wie, że do sauny powinno wchodzić się nago. Oczywiście powinno się przy tym zachować kulturę, uwzględnić fakt, że w miejscu publicznym mogą pojawić się dzieci. Zanim ktoś wejdzie do sauny powinien dobrze umyć ciało w ciepłej wodzie. Nagość pozwala na odpowiednią wymianę ciepła. Ile stopni powinno być w saunie? Od 80 do 120 stopni, natomiast wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 25 %. Przegrzewanie organizmu może trwać do 12 minut, ale nie mniej niż 8. Takie warunki pozytywnie wpływają na nasze ciało w wielu aspektach, o których powiedzieliśmy już wcześniej. Po zabiegu przegrzewania należy schłodzić się pod prysznicem, w zimnej kąpieli lub – w tradycyjnej wersji – wyjść na zimne powietrze, położyć się w śniegu lub wejść do zimnego jeziora.

Takie naprzemienne działanie – przegrzewanie i chłodzenie – uruchamia procesy termoregulacyjne, poprawia odporność i hartuje ciało.

Kto nie powinien korzystać z sauny?

Do sauny nie powinny wybierać się osoby cierpiące na stany astmatyczne, ostre stany reumatyczne, wrzody, a nawet ogniska zakażenia, jakie występują przy bólu zęba. Nie jest to wskazane osobom walczącym z nowotworem. Ze względu na znaczące obciążenie organizmu, korzystanie z sauny nie jest też zalecane kobietom ciężarnym ani w trakcie menstruacji.

Next Post

<strong>Gdzie kupować najlepszej jakości taśmy transportowe?</strong>

sob. lut 11 , 2023
Taśmy transportowe – czy kiedykolwiek spotkałeś się z ich wykorzystaniem? Wiesz jak ogromne mają one znaczenie? Taśmy transportowe ułatwiają pracę w wielu branżach. Każdy, kto chce dokonać ich zakupu ma ogromny wybór, bo dostępne są różne rodzaje taśm. Dowiedz się, jakie!
Taśmy przenośnikowe

Możesz polubić