Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące komornika

Komornik – z czym ci się kojarzy to słowo? Czy od razu masz przed oczyma bezwzględnego człowieka przejmującego czyjeś mienie? Jeśli tak, to podzielasz odczucia większości osób. A kim w rzeczywistości jest komornik Gdynia? Jak wygląda postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika sądowego? Na  te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.

Kim jest i czym się zajmuje komornik sądowy?  

Komornik Sądowy to przedstawiciel władzy publicznej, posiadający własne kompetencje. Zawsze działa on przy sądzie rejonowym. Ponieważ zawód komornika jest zawodem zaufania publicznego w rozumieniu art. 17 ust. Konstytucji komornik Gdynia jest gwarantem wykonalności wyroków sądowych wydanych w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej. Korzysta on z ochrony prawa karnego przysługującej funkcjonariuszom publicznym. Oczywiście równocześnie sam podlega szczególnej odpowiedzialności w przypadku popełnienia przestępstw urzędniczych. Powierzone przez państwo czynności egzekucyjne komornik wykonuje, używając pieczęci urzędowej z godłem państwa. Mówiąc w skrócie komornik sądowy Gdynia zajmuje się wykonywaniem czynności egzekucyjnych w sprawach cywilnych, ale wykonuje także inne czynności przekazane na podstawie odrębnych przepisów.

Windykator a komornik

Aby zostać windykatorem nie trzeba posiadać specjalnych uprawnień, jakie z mocy prawa przysługują komornikowi. Głównym zadaniem windykatora jest zmobilizowanie dłużnika do spłaty długu. Ma on jednak wiele ograniczeń. Windykator nie może:

  • zajmować lub spisywać majątku dłużnika,
  • wejść do mieszkania dłużnika bez jego zgody,
  • rozmawiać o zadłużeniu dłużnika z innymi osobami, np. z sąsiadami,
  • wywieszać informacji o zadłużeniu dłużnika w miejscach publicznych, np. na klatce schodowej,
  • przekazywać informacji o długu w miejscu pracy dłużnika,
  • naruszać dobra osobiste i godność osobistą dłużnika, np. zastraszać, grozić, nękać,
  • używać siły,
  • przekazywać nieprawdziwych informacji co do konsekwencji niespłacenia długu, np. dotyczące pozbawienia wolności.
komornik Gdynia

Skuteczny komornik Gdynia – Co może?

Komornikowi przysługują zdecydowanie szersze kompetencje i uprawnienia niż windykatorowi. Na przykład skuteczny komornik Gdynia może prowadzić egzekucję m.in. z dochodu dłużnika, rachunku bankowego, ruchomości i nieruchomości. Ma także prawo przymusowego otwarcia drzwi mieszkania lub firmy, przeszukania pomieszczeń. Może on zasięgać informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji od m.in.: organów administracji publicznej, organów podatkowych, banków itd.

Next Post

Jak wybrać domki nad morzem?

wt. lip 19 , 2022
Kiedy już znajdziemy miejsce, w które chcemy się wybrać podczas wakacji, kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego noclegu. Miejsc noclegowych jest wiele i to, które wybierzemy zależy od nas – naszych możliwości finansowych i preferencji. Na co warto zwracać uwagę wybierając nocleg nad morzem? Jak dobrze wybrać spośród wielu, różnorodnych ofert?
Domki nad morzem Mielno

Możesz polubić